U Sarajevu je u periodu od 12. – 13.4.2021. godine održan drugi sastanak Radne grupe za izradu „Strateškog programa: Sigurnost djece u digitalnom okruženju u FBiH“ i „Akcionog plana za borbu protiv nasilja nad djecom u digitalnom okruženju“ za period 2021-2023.
Kako je javnost upoznata od ranije, ove aktivnosti su inicirane od strane Federalne uprave policije uz podršku Fonda Ujedinjenih nacija za djecu/UNICEF, Save the Children i Centar za sigurnii internet/MFS Emmaus, a sve u sklopu implementacije projekta „Prevencija i rad na sprječavanju seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja djece u digitalnom okruženju u Bosni i Hercegovini“, nakon čega je početkom godine formirana Radna grupa čiji su članovi predstavnici određenih zakonodavnih, socijalnih i obrazovnih institucija i ministarstava FBiH, u čijoj je direktnoj ili indirektnoj nadležnosti rad i zaštita djece.
Ove dvodnevne aktivnosti, koje je moderirao prof. dr. Elmedin Muretbegović, za ishod su imale usaglašavanje i izradu nacrta „Akcionog plana za borbu protiv nasilja nad djecom u digitalnom okruženju“ za period 2021-2023., a koji je usmjeren na zakonodavstvo, institucionalne kapacitete i saradnju, prevenciju, te odgovor i reakciju nadležnih institucija u FBiH.
Kada je u pitanju zakonodavstvo, osnovne aktivnosti su bile usmjerene na usaglašavanje Zakona o krivičnom postupku FBiH sa trenutnih tehnološkim razvojem, te analiza postojećih pravnih okvira nadležnih državnih/entitetskih tijela koja omogućavaju sprovođenje zakona i drugih relevantnih agencije za zaštitu osoba mlađih od 18 godina na internetu i na svim internet platformama. Također, ovim nacrtom obuhvaćena je izrada standardnih operativnih procedura u slučaju postupanja sa digitalnim dokazima i tragovima.
U pogledu institucionalnih kapaciteta i saradnje nadležnih institucija nacrtom ovog Akcionog plana između ostalog planirano je osiguranje, uspostava i široko promovisanje mehanizama koji pružaju korištenje sredstava i alata za prijavljivanje nezakonitih sadržaja na internetu kada su u pitanju djeca. Pored navedenog planirano je razvijanje adekvatnih mehanizama od strane ISP provajdera za identifikaciju, blokiranje i uklanjanje sadržaja koji prikazuju zlostavljanje djece na internetu.
Što se tiče segmenta prevencije, u najvećoj mjeri aktivnosti se odnose na školstvo (osnovne i srednje škole u FBiH), naročito u pogledu nadogradnje postojećih školskih programa u smislu razvoja digitalne pismenosti, te druge aktivnosti koje su usmjerene na djecu, nastavnike i roditelje.
Naredni sastanak radne grupe planiran je u maju ove godine kada se očekuje okončanje finalnih verzija Nacrta Strateškog plana i Akcionog plana, a koji će potom biti dostavljeni nadležnim tijelima FBiH na dalju zakonsku proceduru u cilju usvajanja, a u konačnici i provedbe istih.
„Svaki postupak protiv djeteta koji je nezakonit u stvarnom svijetu nezakonit je i na internetu i neophodano je da nadležni omoguće adekvatan i efikasan mehanizam za zaštitu podataka i privatnosti svih korisnika, a posebno djece kao najranjivije kategorije društva“, poručuju iz Federalne uprave policije.