Federalna uprava policije organizirala Konferenciju pod nazivom „Saradnja između pružatelja internetskih usluga i tijela za provođenje zakona na provođenju istraga cyber kriminala“

Dana, 30.03.2022. godine, Federalna uprava policije u saradnji sa iPROCEEDS-2 projektom kojeg finansira Vijeće Evrope je organizirala konferenciju pod nazivom “Saradnja između pružatelja internetskih usluga i tijela za provođenje zakona na provođenju istraga cyber kriminala“.

Istaknut je značaj uspješne saradnje javnog i privatnog sektora, tačnije između policijskih i tužilačkih institucija sa nadležnim telekom i internet servis operaterima u Bosni i Hercegovini, te je naglašeno da je ta saradnja i dosada bila na zavidnom nivou.

Cilj Konferencije je bio podići svijest o potencijalnim rizicima, te pružiti informacije o novim prijetnjama i izazovima cyber-kriminala u zemlji, kao i pronaći rješenja za zajednički rad na prevenciji i otkrivanju cyber kriminala uspostavom jakih partnerstava i povjerenja.

Konferencija je rezultirala donošenjem sljedećih zaključaka:

  • Rad na sačinjavanju memoranduma o saradnji tijela za provođenje zakona i internet servis provajdera u vezi rezervacije podataka, odnosno spašavanja istih od uništenja u periodu od kada se ukaže potreba za podacima do momenta dostavljanja tih podataka, a sve u skladu sa obavezama preuzetim potpisivanjem Konvencije o cyber kriminalu;
  • Potreba uspostavljanja CERT tima ili mreže istih u skladu sa ustavnom strukturom Bosne i Hercegovine i preuzetim međunarodnim obavezama.
  • Drugi dodatni protokol konvencije o kibernetičkom kriminalu Vijeća Evrope i njegovo potpisivanje, ratifikacija i implementacija u domaće zakonodavstvo Bosne i Hercegovine.
  • Pronalaženje rješenja za bržu i efikasniju identifikaciju korisnika prepaid SIM kartica, kroz uvođenje pravila prodaje prepaid SIM kartica i verifikacije njihovih kupaca.
  • Pronalaženje rješenja za bržu i efikasniju identifikaciju korisnika 3G/4G mobilnog interneta.
  • Potreba uspostavljanja standardne operativne procedure za razmjenu podataka između tijela za provođenje zakona i internet servis provajdera, te preciziranje procedura koje se odnose na reagovanje u hitnim situacijama;
  • Usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa direktivom Evropske unije za mrežno-informacijsku sigurnost I i II (NIS direktiva).

Osim predstavnika Federalne uprave policije, prisustvovali su predstavnici kantonalnih tužilaštava, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, Državne agencije za istrage i zaštitu, Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, Policije Brčko Distrikta BiH, kantonalnih ministarstava unutrašnjih poslova, Ministarstva sigurnosti BiH, Federalnog ministarstva prometa i komunikacija, Regulatorne agencije za komunikacije BiH, Međunarodnog foruma solidarnosti – EMMAUS, te internet servis provajdera sa područja naše zemlje.